Sztukateria ścienna


Sztukateria ścienna

Sztukateria ścienna to elementy dekoracyjne, które pozwolą Ci wykończyć wnętrza domu w dowolnym stylu i sprawić, że będą się one niepowtarzalnie prezentować. Są dopełnieniem aranżacji mebli i oświetlenia. Od wieków odgrywały ważną rolę dekoracyjną. Również obecnie sztukateria ścienna to prawdziwy hit!

Sztukateria wewnętrzna — ponadczasowy element dekoracji wnętrz

Sztukateria wewnętrzna – za tym pojęciem kryje się ogrom elementów dekoracyjnych wykorzystywanych w architekturze już od wielu wieków.

Obecnie jest jednym z najmodniejszych trendów, który nie bez przyczyny cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Stylowa i ponadczasowa sztukateria wewnętrzna jest rewelacyjnym dodatkiem do wnętrz nie tylko urządzonych w stylu klasycznym, ale i nowoczesnym. Znajduje swoje zastosowanie w mieszkaniach, domach jak i innych budynkach — kawiarniach, hotelach czy restauracjach.

Listwy dekoracyjne nie tylko przyczyniają się do podniesienia walorów wizualnych pomieszczenia, nadając im eleganckiego charakteru — mogą być także świetną i prostą metodą maskowania niewielkich nierówności ścian.

Sztukateria wewnętrzna ścienna obejmuje ogromną ilość zdobień o przeróżnych kształtach, są to m.in. powszechne w naszych domach od lat listwy przypodłogowe, listwy sufitowe, listwy do zabudowy karnisza, panele ścienne.

Wśród elementów dekoracyjnych Decor System znajdziesz również listwy przysufitowe, listwy oświetleniowe LED, lamele, gzymsy i nie tylko!

Rodzaje sztukaterii do montażu na ścianach

Sztukateria ścienna to różnego rodzaju ozdobne elementy dekoracyjne montowane na ścianach, takie jak listwy wykończeniowe (umieszczane na ścianach, mogą tworzyć efektowne wzory, np. prostokąty) i dekory takie jak rozety, półkolumny i kolumny, pilastry, wsporniki, lamele, panele ścienne 3D.

Dzięki tak wielu rodzajom listew ściennych i dekorów dostępnych w szerokiej gamie ciekawych wzorów można stworzyć niesamowite kompozycje i ozdobić nimi ściany, oprawić drzwi, okna, obrazy czy nawet wykorzystać je do obudowy kominka.

Do jakich wnętrz pasuje sztukateria ścienna?

Sztukateria ścienna wewnętrzna do niedawna kojarzona była głównie z klasycznymi, wytwornymi, wręcz pałacowymi wnętrzami. Jak wiadomo, znakomicie sprawdza się w wiekowych, zabytkowych domach i kamienicach z wysokimi sufitami.

Obecnie coraz chętniej wykorzystywana jest w nowoczesnej aranżacji wnętrz i spisuje się przy takich stylach jak: modernistyczny, romantyczny, glamour, skandynawski, minimalistyczny, eklektyczny… i wiele innych.

Aktualne trendy i przenikanie się różnych stylów wykończenia wnętrz sprawiają, że wewnętrzna sztukateria uzupełnia aranżację salonów, sypialni, korytarzy, a nawet kuchni i łazienek w wielu domach i mieszkaniach.

Jest ona fantastycznym dopełnieniem aranżacji, w których wykorzystane są już listwy przypodłogowe i listwy przysufitowe.

Z czego powstaje sztukateria ścienna?

Elementy sztukaterii wewnętrznej ściennej klasycznie tworzone były z kosztownego stiuku, natomiast nowoczesna sztukateria wewnętrzna to najczęściej:

  • sztukateria poliuretanowa — bardzo twarda, solidna i trwała
  • sztukateria styropianowa — tania, łatwa w obróbce i montażu, ale o niższej wytrzymałości eksploatacyjnej
  • sztukateria gipsowa — droższa, zazwyczaj wymagająca montażu przez specjalistów (dekory gipsowe należą do dość ciężkich elementów sztukaterii wewnętrznej i są podatne na uszkodzenia mechaniczne)
  • sztukateria drewniana — wykonywana na indywidualnie na zamówienie.

Najczęściej wybieraną w dzisiejszych czasach sztukaterię wewnętrzną stanowi sztukateria wewnętrzna styropianowa oraz poliuretanowa.

Obie cechuje lekkość i łatwość montażu, jednak to poliuretan jest trwalszym i bardziej wytrzymałym tworzywem dekorów i listew ściennych.

To tworzywo jest odporne na urazy mechaniczne, nie odkształca się i nie traci z czasem swoich właściwości. Dzięki odporności na wilgoć możemy z powodzeniem stosować je również w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia.

Jak montujemy sztukaterię ścienną?

Montaż polimerowych elementów sztukaterii jest bardzo prosty i bez obaw możemy wykonać go samodzielnie. Gotowe dekory o indywidualnym kształcie po prostu przyklejamy do ściany.

Montując listwy ścienne, końce listew należy przyciąć, uprzednio na wymiar używając korytka lub ukośnicy, nałożyć klej szybkoschnący do łączeń elementów sztukaterii nmc lub innych i przykleić w wybrane miejsce na ścianie.

Gdy klej wyschnie, warto sięgnąć po gotowy wypełniacz akrylowy do niekurczliwego wykańczania szczelin i maskowania łączeń (do stosowania pomiędzy profilami dekoracyjnymi, jak i między ścianą a profilami, między ścianami czy między ścianą a sufitem). Dzięki niemu płynnie połączymy końce listew i uzyskamy idealnie gładką powierzchnię na ich styku.

Po wszystkim listwy należy pomalować na dowolny kolor farbą ścienną, która nie zawiera rozpuszczalników.

Jeśli marzy Ci się sztukateria wewnętrzna kontrastująca z kolorem ściany, pomaluj elementy dekoracyjne jeszcze przed montażem.